+48 (52) 320 50 81

Pompy ciepła, fakty i mity

 Przedstawiamy najważniejsze fakty i obalamy popularne mity dotyczące pomp ciepła.

 
MIT. Pompa ciepła jest droga
Koszt budowy instalacji z gruntową pompą ciepła jest porównywalny do pozostałych rozwiązań grzewczych. Z naszego doświadczenia wynika, że dla domu o powierzchni 200 m2, w którym mieszkają 4 osoby, całkowity nakład inwestycyjny wynosi około 65 tysięcy zł.
Budowa kotłowni gazowej w takim samym obiekcie to wydatek na poziomie 54 tysięcy zł, a kotłowni olejowej aż 74 tysiące zł. Należy pamiętać, że dzięki tej technologii oszczędzamy na kilku elementach (np. kotłowni), a całkowity czas zwrotu wynosi zaledwie 7 lat.
 
FAKT. Na pompę ciepła można dostać dofinansowanie
Pompy ciepła bazują na odnawialnych źródłach energii (OZE), które są obecnie wspierane przez Unię Europejską. W Polsce jest już kilka możliwości zdobycia dofinansowań w różnych formach. Oferują je m.in.: Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR), Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy lokalne samorządy. Dotacje przyznawane są nie tylko na zakup urządzeń, ale także na ich montaż.
 
MIT. Pompy ciepła zużywają dużo prądu, przez co koszty są zbliżone do ogrzewania elektrycznego
Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania sprężarki, która pracuje tylko w określonym czasie. Z każdego zużytego kilowata zyskujemy nawet do 5 kW. Istnieje też możliwość takiej konfiguracji urządzenia, aby funkcjonowało ono głównie w czasie taryfy nocnej, kiedy stawka jest niższa, a zgromadzona energia wykorzystywana jest w ciągu dnia.
 
FAKT. Nie każda pompa wymaga wykonywania odwiertów
Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujemy. Do wyboru mamy pompy powietrzne, wodne oraz gruntowe. Odwierty wykonuje się z reguły w przypadku tych ostatnich, jednak i tutaj nie jest to konieczne. Obecnie oprócz kolektorów pionowych, które wymagają umieszczenia sond na głębokości sięgającej 130 m, są jeszcze poziome oraz spiralne, które montuje się zaledwie kilka metrów pod powierzchnią ziemi.
 
Źródło: dwumiesięcznik Ekspert Budowlany nr 1/2012