+48 (52) 320 50 81

Niemcy: efekty programu dopłat

1100 systemów magazynowania energii zainstalowanych w 4 miesiące. Taki jest efekt programu uruchomionego w Niemczech w maju br., którego celem jest subsydiowanie inwestycji w domowe instalacje magazynowania energii współpracujące z domowymi systemami fotowoltaicznymi.


Jak podało niemieckie Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (BSW-Solar), do tej pory federalny bank KfW, który pośredniczy w realizacji programu dopłat do domowych systemów magazynowania energii, przyznał w tym zakresie pożyczki w łącznej wysokości 18,7 mln euro, dzięki którym sfinansowanych zostanie ponad 1100 domowych instalacji magazynowania energii produkowanej przez domowe systemy fotowoltaiczne.

Beneficjenci programu, którzy zainstalują domowe magazyny energii, mogą liczyć na zwrot kosztów w wysokości do 30%. Maksymalna wartość dotacji na baterię w przeliczeniu na 1 kWh to 660 €.

- Program subsydiowania magazynów energii rozpoczął się pomyślnie. Teraz musimy utrzymać tempo i prowadzić do popularyzcji technologii i samego programu. Coraz więcej ludzi chce korzystać z produkowanej przez siebie energii słonecznej także wieczorem i w nocy - tak realizację programu dopłat do systemów magazynowania energii ocenił Carsten Körnig, CEO BSW-Solar.

Wartość dotacji przyznanych w programie dopłat do instalacji magazynowania energii produkowanej w domowych systemach fotowoltaicznych w Niemczech sięga już 3,3 mln euro. Budżet programu to 25 mln euro.

Jak informuje BSW-Solar, w Niemczech, w budynkach, w których produkuje się energię słoneczną w systemach fotowoltaicznych bądź termalnych, mieszka już 8,5 mln ludzi.

IMS Research szacuje, że w ciągu najbliższych 5 lat przyczyni się on do zainstalowania baterii o skumulowanej pojemności 2 GWh. Według IMS Research, globalny rynek systemów magazynowania energii z PV w 2017 roku osiągnie wartość 19 mld dolarów i zdominują go firmy z Niemiec.
gramwzielone.pl